Sytuacja PES o charakterze reintegracyjnym
Do jednostek reintegracyjnych zaliczamy centra integracji społecznej (CIS), kluby Integracji społecznej (KIS), warsztaty terapii zajęciowej (WTZ) oraz zakłady aktywności zawodowej (ZAZ). Zadaniem jednostek reintegracyjnych jest aktywizacja zawodowa i integracja społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, przez co rozumieć należy działania na rzecz odbudowy i podtrzymania umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych w miejscu pracy, zamieszkania lub pobytu oraz do samodzielnego świadczenia pracy na rynku pracy [1].
Katalog odbiorców wsparcia centrów oraz klubów integracji społecznej, czyli podmiotów zatrudnienia socjalnego, jest enumeratywnie zdefiniowany w art. 1 ust 2. Ustawy o zatrudnieniu socjalnym i obejmuje m.in. osoby długotrwale bezrobotne, dotknięte uzależnieniami, w kryzysie bezdomności, czy też byli osadzenie w zakładach karnych. Odbiorcą wsparcia WTZ i ZAZ są osoby z niepełnosprawnością.
Na początku 2020 r. w Małopolsce funkcjonowało:
- 13 centrów integracji społecznej
- 33 kluby integracji społecznej
- 68 warsztatów terapii zajęciowej
- 11 zakładów aktywności zawodowej.
System reintegracji społeczno-zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oparty na jednostkach reintegracyjnych charakteryzuje się różnorodnym stopniem kompleksowości w skali województwa. Najwięcej bo 48 na 127 małopolskich jednostek reintegracyjnych w 2019 r. działało na obszarze Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego (37,8%); najmniej w subregionie podhalańskim.
- W 2019 r. zatrudnienie osób niepełnosprawnych w zakładach aktywności zawodowej wynosiło 402 osoby osób.
- Wsparciem WTZ w 2019 r. objętych było 2.685 osób
- Udział w KIS w 2018 r. zakończyło 1.649 osób, a ze wsparcia CIS w 2018 r. skorzystało 518 osób.
Pełne raporty z badań pn. „Monitoring kondycji podmiotów ES o charakterze reintegracyjnym” od roku 2016 dostępne są pod linkiem:
http://www.es.malopolska.pl/raporty-z-badan-sektora-es-w-malopolsce-1/raporty-z-badan-w-podziale-na-obszar-badawczy/monitoring-jednostek-reintegracyjnych
[1] Por. Wytyczne w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020, s. 15,
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/77159/Wytyczne_wlaczenia_spolecznego_v5.doc
[dostęp: 27.03.2020]